Zohlednění nákladů do RPSN

RPSN je od roku 2002 povinnou součástí všech úvěrových produktů, které jsou na našem trhu nabízeny. Je jedno, zda se jedná o úvěry menší, nebo třeba úvěry v řádech milionů. V obou, ale i dalších případech musí banky nebo nebankovní domy RPSN uvádět. A to třeba v rámci žádosti, nebo i na svých reprezentativních příkladech. A to proto, že právě roční procentuelní sazba nákladů uvádí, jaké náklady se vás v rámci půjčky mohou týkat. A těch může být i několik desítek a tak je dobré vědět, jaké jsou zohledňovány a jaké tak daný procentní ukazatel a logicky i výhodnost půjčky přímo ovlivňují.

Co patří mezi základní náklady?

Nejprve se pojďme podívat na doslova základní, tedy nejčastěji zohledňované náklady, které ovlivňují danou procentuelní výši, která je vypočítána. Tím hlavním nákladem je zcela jistě úrok, který je dnes s většinou půjček v bankovním i nebankovním segmentu přímo spjatý. Mimo něho to jsou ale i různé další poplatky, které se k danému úvěru vážou. Ideálním příkladem může být třeba poplatek za schválení, který je v tomto také přímo uvedený. Není ale jediný, jelikož stejně tak může dojít k tomu, že je zohledněný také poplatek spojený s vedením samotného úvěrového účtu. I ten některé banky vybírají a tak musí být ze zákona do tohoto ukazatele zahrnutý. Stejně tak to může být i poplatek, který platíte za samotnou správu úvěrů, nebo to jsou poplatky za převody peněžních prostředků. To se týká třeba situace, kdy vám byl automaticky zřízen účet, ze kterého se splátky také automaticky strhávají.

Jaké další možnosti může RPSN obsahovat?

Tím ale náklady rozhodně nekončí. Příkladem může být dnes hodně využívaný leasing. I v rámci něho existuje jeden peněžní faktor, a to je odkupní cena předmětu. A i ta souvisí s úvěrem a jeho náklady a tak musí být zahrnuta do RPSN hodnoty. Stejně tak to je ale i první navýšená splátka. Ta je dnes známá hlavně pod pojmem akontace a týká se nejčastěji těch úvěrů, které jsou spotřebitelské. Tedy kdy si chceme za půjčené peníze koupit elektroniku, auto, nebo třeba i vybavení naší domácnosti. To poslední, co jsme stále ještě nezmínili, to je pojištění – třeba schopnosti splácet. I to je nákladem, který souvisí právě se samotnou půjčkou a tak je jasné, že v ní musí být zahrnut.

Usnadněte si orientaci

Díky tomu, že RPSN musí obsahovat skutečně vše, si ve světě bankovních a nebankovních půjček výrazně usnadníte svou orientaci. V praxi to znamená, že vás osobně nemusí zajímat, co vše je v půjčce obsaženo a co budete platit takzvaně navíc. Vás by mělo zajímat hlavně to, jaké je RPSN. A čím bude nižší, tím bude půjčka samozřejmě výhodnější. A tak mohou vznikat třeba i zajímavé paradoxy, kdy je výhodná půjčka s velkým úrokem, ale zase bez poplatků.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...