Výběr půjčky podle RPSN

Vybrat půjčku můžeme podle různých způsobů. V některých případech hledíme hlavně na výši částek, v jiném zase hledíme na to, na jak dlouho peníze dostaneme. Co ale v obou případech platí, to je i celková výhodnost. A úrok rozhodně není tím jediným, co ji může určit. V daném směru je jasné, že správným směrem je výběr půjčky podle RPSN. Tedy podle ukazatele, který je nazývaný jako roční procentuelní sazba nákladů. Daný ukazatel je totiž mnohem objektivnější, než běžný úrok. Pojďme se společně podívat, proč tomu tak je, ale stejně tak se podíváme i na to, jaké má výhody výběr půjčky právě podle RPSN.

Co vše tato hodnota ukáže?

Úrok je samozřejmě důležitý, ale stejně tak mohou být důležité třeba i různé poplatky, stejně jako to mohou být třeba také další výdaje spojené s danou půjčkou, které nám jsou dodatečně doúčtovány. A přesně ty RPSN musí uvádět. A tak v principu stačí porovnat si jednotlivé možnosti pouze podle dané procentuelní hodnoty. Zajímat nás nemusí tolik ani úroková sazba, nebo výše poplatků, jelikož celkovou výhodnost ukáže právě RPSN. Logicky tedy platí, že čím je tato procentuelní hodnota nižší, tím méně zaplatíme takzvaně navíc. A může nám být jedno, zda na úrocích, poplatcích, nebo jinak. Pro nás to stále jsou výdaje, pouze jsou různými způsoby účtovány.

Kde všude se s RPSN setkáme?

Od roku 2002 jsou dle zákonných úprav povinni všechny úvěrové subjekty, tedy banky či nebankovní společnosti, povinni uvádět danou hodnotu všude, kde se o dané půjčce mluví či jedná. Jsou to tedy nejenom smlouvy a další dokumentace, ale jsou to třeba i nabídky, nebo reprezentativní příklady. Stejně tak musí být výše této hodnoty viditelná i ve chvíli, kdy si o půjčku žádáme. A to je důvod, že je výběr té správné půjčky díky této možnosti stále jednodušší a lehčí. Nemusíme totiž nijak složitě pátrat po tom, jaká možnost je v dnešním světě ta opravdu nejlepší, a která nikoliv.

Ne vždy je ukazatel objektivní

Důležité je říci, že ačkoliv je tento údaj při žádosti o půjčku nejdůležitější a při výběru ideální, platí to jenom v případě, kdy si žádáme o půjčku klasickou. Tedy takovou, kterou budeme splácet minimálně po dobu jednoho roku, a to v rámci klasických splátek. V takovém případě se určitě jedná o objektivní a velmi dobrý ukazatel toho, nakolik je půjčka výhodná.

Pokud ale zabrousíme do segmentu mikropůjček, nebo dalších krátkodobých úvěrů, neřekne nám RPSN o výhodnosti vůbec nic. I když přeplatíme navíc třeba jednu jedinou korunu, vyjde tato hodnota v desítkách, nebo i stovkách tisíc procent. V takovém případě je vhodné posuzovat hlavně rozdíl jak mezi částkou získanou, a částkou, kterou budeme muset vrátit. RPSN nám totiž objektivně nic napovědět nedokáže. Přesto je ale dle zákona povinné, aby bylo uváděno.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasů, průměr: 3,80 z 5)
Loading...