Spory o náklady na půjčku v RPSN

Nejenom u nebankovních společností, ale také u bank se můžeme setkat s tím, že ne vždy jsou součástí RPSN všechny náklady, které tam mají být. Tím se samozřejmě daná instituce může jasně dopouštět toho, že nejenom klame svého zákazníka, ale stejně tak porušuje také zákon. Ten totiž od roku 2002 jasně stanoví, že do daného výpočtu se musí nutně uvádět všechny poplatky, které jsou s půjčkou spojeny. Přesto se stále častěji objevují spory o náklady na půjčku v RPSN, jelikož mnohé instituce jsou přesvědčeny o tom, že některé náklady tam zkrátka nepatří.

Nejčastěji to jsou náklady třetích osob

Pokud se podíváme konkrétně, o jaké poplatky se může v tomto směru jednat, potom to jsou nejčastěji poplatky třetích osob. Zatímco u těch klasických nemají banky a nebankovní společnosti moc prostoru pro manévrování, v tomto směru ho mají více než dost. A tak pokud bychom měli být konkrétní, může se jednat třeba o poplatky, které souvisí s platbou za notáře, platbou za odhadce, nebo platbou za různé kolky na úřadě. To se týká především společností, které poskytují půjčky ručené nemovitostí, tedy takzvané americké hypotéky.

Tyto společnosti samozřejmě říkají to, že tyto náklady nejsou uplatňované jimi, ale že jsou samozřejmě uplatňovány třetími osobami, a tak by se do celkového RPSN neměli započítávat. Na druhou stranu je ale třeba říci, že se jedná o náklady, které žadatel má a o které je samozřejmě půjčka méně výhodná. To jsou dvě strany dané mince a rozhodně se nejedná o první případ, kdy toto bylo řešeno. Často daní poskytovatelé argumentují tím, že klienti daných služeb nemusí využívat. Na druhou stranu platí, že pokud jich nevyužijí, nemají šanci dostat peníze.

Rozhodují soudy

Velmi často celá věc dojde tak daleko, že o ní samozřejmě začnou rozhodovat příslušné soudy. A to je určitě správné, jelikož rozsudky v posledních letech směřují jasně k tomu, že dávají za pravdu samotným klientům. Tedy soudy jasně říkají, že i tyto poplatky třetím osobám jsou pro žadatele nákladem, který musí být v RPSN zahrnut. Každopádně je dobré tato rozhodnutí nadále sledovat, jelikož i ta nám mohou pomoci v tom, že si vybereme skutečně správného poskytovatele půjčky. Toho, který se snaží nacházet různé kličky a RPSN snižuje skutečně jenom takovými podvody, je dobré v daném směru rozhodně vynechat.

Dobré je v souvislosti s tím informovat se také o tom, jaké náklady tedy daný poskytovatel půjčky do daného RPSN skutečně aplikuje. Ptejte se tedy právě na dané poplatky třetím osobám, které jsou však nezbytné ve chvíli, kdy chceme půjčit. Může se ale jednat i o takové, které nezbytné nemusí být, a těmi je pojištění schopnosti splácet. Pokud si ho tedy k půjčce přidáme, mělo by se RPSN v návaznosti na to změnit tak, aby tuto pravidelnou měsíční platbu za naši finanční ochranu zahrnovalo. Jedině tak budete předcházet budoucím sporům o výhodnost půjčky.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasů, průměr: 3,75 z 5)
Loading...