Proč je RPSN tak vysoké u krátkodobých půjček?

RPSN je ukazatel, díky kterému se můžeme snadno dozvědět, nakolik pro nás může být poptávaná půjčka výhodná. Jde o procentuelní hodnotu, který ukazuje všechny náklady, od úroků po poplatky, které s půjčkou souvisí. Ne vždy je ale jeho hodnota skutečně objektivní. Příkladem mohou být krátkodobé půjčky, jelikož u nich je RPSN v hodnotách, které dosahují i několik tisíc procent. Toho se samozřejmě chytají média a upozorňují na to, jak je daný typ půjčky nevýhodný. Přitom situace je zcela jiná. Pojďme se tedy podívat na důvody, proč dané RPSN vychází takto vysoké, tedy neobjektivní.

Vše je dáno termínem splatnosti

Označení RPSN je zkratka čtyřech slov, které zní takto: Roční procentuelní sazba nákladů. A právě slovo „roční“ hraje v daném výpočtu hlavní roli. Daný výpočet totiž vychází z toho, že si půjčku budeme brát na dobu jednoho celého roku a na základě toho počítá s výší částky a úrokem. Realita je však taková, že si peníze bereme třeba jenom na několik dní, popřípadě na 1 – 2 měsíce. To však RPSN nijak nezohledňuje a počítá s tím, že by nám měly být poplatky a úroky účtovány po celý rok.

Pojďme na příklad

Pokud si od někoho půjčíte stokorunu a druhý den mu vrátíte částku třeba 105 Kč, není to pro vás nijak zatěžující. Přesto byste ale výpočtem zjistili, že RPSN u této vaší kamarádské půjčky dosahuje několika desítek tisíc procent. Na první pohled je to sice alarmující, ale na ten druhý jste vlastně přeplatili pouze 2 korunu – tedy pouhé dvě procenta z dané částky. A právě tento příklad je ideální ukázkou toho, proč u krátkodobých půjček na RPSN nehledět.

Výpočet změnit nejde

Bohužel vzorec pro výpočet RPSN neumožňuje jakékoliv úpravy a tak v něm bude neustále figurovat lhůta jednoho roku, ze které je vycházeno. Vlivem toho tak bude u kratších půjček stále vycházet v astronomických výších. A to jak ve smlouvách, tak i v reprezentativních příkladech, jelikož aktuální právní úpravy nařizují to, aby byla daná hodnota vždy uváděna u každého úvěru, který je nabízen. Bohužel poté se mohou některé půjčky jevit jako skutečně velmi nevýhodné, ačkoliv realita může být jiná. Zde proto doporučujeme raději porovnat si půjčenou částku s tou, kterou budeme muset zaplatit a na výhodnost se raději podívat selským rozumem, než prostřednictvím vzorečku.

Vyzkoušejte si to

A že je tomu skutečně tak, to si můžete vyzkoušet třeba u každého poskytovatele dané mikropůjčky, který má na svém webu interaktivní formulář, který vše ihned vypočítá. Pokud si tedy půjčíte tisícikorunu na týden, vrátíte 1 100 Kč, tedy pouze o 10 procent navíc. RPSN však v tomto případě vyjde na více než 14 000 procent a roční úroková sazba dokonce na více než 500 procent. Na první pohled hloupé, ale z hlediska zákona je dané uvádění a výpočet naprosto v pořádku.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasů, průměr: 4,40 z 5)
Loading...