Má smysl sledovat RPSN u krátkodobých půjček?

Krátkodobé půjčky jsou v posledních letech velmi oblíbenou možností pro ty, kteří mají zájem o rychlou, jednoduchou a na podmínky poměrně pozitivní půjčku. Samozřejmě i na tento typ půjčky se vztahuje nutnost uvádět během žádosti, ale i na reprezentativních příkladech RPSN, tedy roční procentuelní sazbu nákladů. Tato hodnota nám může velmi dobře ukázat to, jak je úvěr výhodný či naopak nevýhodný. Bohužel výpočet dané hodnoty je nastaven tak, že je objektivní pouze u půjček s délkou splácení více než jeden rok. U těchto krátkodobých vychází hodnota velmi chybná.

S čím se můžeme setkat?

Klasické RPSN by mělo mít hodnoty okolo několik jednotek, nebo desítek procent. Pokud se ale podíváme na tuto hodnotu právě u krátkodobých půjček, není výjimkou, že může dosáhnout třeba i velikosti několika tisíců, stejně tak i velikosti několika desetitisíců procent. A to i přesto, že reálně přeplatíme třeba jenom několik desítek, nebo stovek korun. Rozhodně úvěr o stovky a tisíce procent nepřeplatíme. A v tomto směru můžeme říci, že taková hodnota zcela postrádá smysl a je ji zcela zbytečné ji sledovat. O výhodnosti daného produktu nám totiž neřekne vůbec nic a tak musíme stále jít cestou vlastního počítání. Jelikož jsou ale tyto půjčky nastaveny tak, že vše vidíme už při žádosti, není samotný výpočet toho, kolik bude úrok a poplatek, nijak složitý.

K porovnání posloužit může

Ačkoliv z hlediska objektivnosti a správnosti vychází daný údaj skutečně výrazně nesmyslně, je třeba dodat, že používat ho můžeme. A to hlavně pro konkrétní porovnání v rámci jednotlivých nabídek. Zde svůj účel splnit může. Ačkoliv hodnoty jsou na první pohled nesmyslné, stále může platit to, že čím je daná hodnota nižší, tím je to pro nás samozřejmě lepší a tak můžeme po daném úvěru sáhnout. Přesto ale mnoho lidí sleduje raději konkrétní částky, které o tomto vypovídají úplně stejně.

Proč se u krátkodobých půjček RPSN uvádí?

I když vychází zcela nesmyslné a smysl ho sledovat skutečně není, je přesto nutné, aby byl u daných půjček zobrazován. Je to dáno nutnou zákonnou úpravou, která počítá s tím, že je třeba uvádět danou hodnotu již od roku 2002. A to proto, aby lidé měli jasný ukazatel toho, nakolik je půjčka výhodná. Jelikož však krátkodobé půjčky vznikly teprve nedávno, nemohli ještě zákonodárci zareagovat a případné podmínky pro zobrazování této hodnoty objektivně změnit. A tak se budeme stále setkávat s tím, že danou hodnotu budeme u krátkodobých půjček vídat, ale stále jako sumu naprosto nesmyslnou, kterou nemá smysl sledovat.

Přesto je někdo, kdo ji sleduje, a to často média, která se snaží upozorňovat na to, jak výrazně půjčky nevýhodné jsou. Sice to dle RPSN skutečně může vypadat, že přeplatíte tisíce procent, ale realita je zcela jinde, jelikož úroky jsou v řádu desítek procent.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasů, průměr: 4,20 z 5)
Loading...