Kvalita půjčky pomocí RPSN

Kvalitu půjčky můžeme posuzovat různými směry. Někdo hledí pouze na úrokové sazby, jiný zase na poplatky a další třeba na to, kolik konkrétně přeplatí. Dané cesty jsou rozhodně správné, ale dodat musíme to, že jsou poměrně složité. Přesto ale existuje řešení a navrhla ho dokonce i naše vláda. Tím řešením je RPSN. Ne, že by nebylo známo dříve, ale v době před rokem 2002 nebylo povinné – nemuselo být povinnou součástí nabídky úvěru. Nyní to však je, což lidem usnadní orientaci právě v tom, jakou půjčku si mají vybrat a jaká je pro ně ta nejlepší, na kterou jenom mohou dosáhnout.

Co RPSN zahrnuje?

Důležité je samozřejmě vědět, proč se kvalita půjčky posuzuje právě pomocí RPSN. Důvod je ten, že tato procentuelní hodnota zahrnuje vše, co danou půjčku svým způsobem zdražuje. Jsou to nejenom úroky a klasické poplatky třeba za vedení, nebo poskytnutí. Jsou to totiž třeba také poplatky spojené s pojištěním úvěru. RPSN ale zahrnuje třeba zůstatkovou hodnotu konkrétního zboží, stejně jako může zahrnovat také akontaci. To vše jsou náklady, které tato hodnota obsahuje a které jasně vypovídají o tom, jak je půjčka kvalitní.

Stačí hlídat danou hodnotu

A tak nám jako žadatelům skutečně stačí, hlídat si danou hodnotu a jít tam, kde je logicky nejnižší. Nemusíme tak ani hledět na to, kolik je úrok, jaké jsou poplatky, nebo případné další účtované služby. Nás by mělo hlavně zajímat to, kolik zaplatíme celkem, tedy kolik přeplatíme. A to nám RPSN dokáže povědět. Na trhu bankovním a nebankovním totiž nemusí být výjimkou to, že půjčka s minimálním úrokem je nevýhodná, a to vlivem různých poplatků a dalších peněz, které dáte z vlastní kapsy. Oproti tomu mnohem výhodnější může být taková půjčka, která má na první pohled úrok vysoký, ale poplatky zde nejsou. Je to zajímavý paradox, který však každého žadatele jasně utvrdí v tom, že úrok není vše.

Ne vždy je RPSN objektivní

Na závěr ale musíme dodat, že ačkoliv u klasických půjček nám může RPSN o kvalitě půjčky říci hodně věcí, v případě mikropůjček je to naopak. Jelikož je tento údaj vypočítáván v rámci ročního splácení, a dané půjčky jsou spláceny pouze v rozmezí několika měsíců, vychází hodnota poměrně nesmyslně. Budeme-li konkrétní, může vycházet třeba i v řádech několika desítek tisíc procent. A to i přesto, že celkově na půjčce přeplatíme jenom stokorunu, nebo i méně. Zde je tedy vhodné použít spíše selský rozum a objektivně si říci, kdy ano a kdy nikoliv.

Na druhou stranu můžete brát u mikropůjček RPSN i s nadhledem a to tak, že si budete stále porovnávat jednotlivé možnosti a vezmete tu, která ho má nejvyšší. Budete sice vědět, že nepřeplatíte tisíce procent, ale zároveň budete vědět, jaká půjčka v rámci konkrétních parametrů vychází skutečně nejlépe na našem trhu.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasů, průměr: 3,80 z 5)
Loading...