K čemu je RPSN dobré, jak jej využít?

Od roku 2002 musí být hodnota RPSN uváděna u všech půjček. A to jak v rámci smlouvy, kterou podepisujeme, tak i v rámci samotné žádosti, nebo třeba v rámci reprezentativních příkladů. Cílem této zákonné úpravy logicky bylo hlavně ochránit spotřebitele před problémy, které by směřovaly k tomu, že by si lidé brali nevýhodné půjčky. Pojďme se tedy společně podívat na to, k čemu je RPSN dobré a jak ho můžeme v našem světě využít právě ve chvíli, kdy přemýšlíme o jakémkoliv úvěrovém produktu.

Zjistíme výhodnost dané půjčky

To hlavní, k čemu je RPSN vlastně dobré, to je fakt, že je ideálním ukazatelem výhodnosti dané půjčky. Pokud pomineme segment mikropůjček, kdy vychází v nesmyslných hodnotách, tak nám může poměrně dobře ukázat, kolik ročně přeplatíme navíc. Můžeme si tak udělat jasný obrázek o tom, o kolik vlastně ročně přeplatíme, a to z konkrétní dlužné částky. To může být dobrou cestou ve chvíli, pokud si nejsme jisti výhodností, jelikož úvěrové společnost uvádí jenom úroky a nic jiného. V RPSN jsou však skryty i další případné poplatky a díky povinnosti jeho uvedení je tak zjistíme, a to velmi přesně a jednoduše.

Můžeme si porovnat různé poskytovatele

RPSN může pomoci také v tom, pokud si budeme chtít porovnávat výhodnost daných půjček. Nebudeme tak muset složitě přepočítávat, kolik vlastně zaplatíme, jelikož daná informace je v této procentuelní hodnotě skryta. Můžeme tak číst nabídky nebankovních a bankovních společností a v nich právě RPSN vyhledávat. Logickou následnou cestou je to, že se vydáme za tou společností nebo bankou, která má RPSN nejnižší. Jelikož výpočet je přesně dán a nelze ho nijak modifikovat ani měnit, je jasné i to, že v tomto ohledu se nemůžeme stát obětí žádného podvodu a dané číslo bude vždy odpovídat skutečnosti.

Zlepší naši finanční gramotnost

Stejně tak může samotné RPSN prospět i k naší finanční gramotnosti a k tomu, že se začneme více zajímat o to, jak se vypočítává a co všechno může obsahovat. Paradoxně k tomu může posloužit porovnání klasických půjček a půjček před výplatou. U nich totiž vychází i v desítkách tisíc, což nás vede k tomu přemýšlet nad tím, proč tomu tak je. Zároveň si tak rozšiřujeme naše obzory o tom, jak se vypočítává, což nás v budoucnu může vést k výhodnějším úvěrům, než myslíme. A to třeba i k tomu, že už na danou hodnotu nebudeme muset jenom pohlížet, ale budeme si ji moci výpočtem sami ověřit.

Ideální i při vyjednávání

Poslední možností, jak RPSN využít, je vyjednávání o konkrétní půjčce. Zapomeňte na jakékoliv složité argumenty, jelikož tato procentuelní hodnota je neoddiskutovatelným faktem, zda je půjčka u jiné společnosti výhodnější. Stačí tak argumentovat tím, že pokud nebude sníženo, půjdete jinam. A jelikož dané hodnota musí obsahovat skutečně všechny přímé a nepřímé náklady, máte jistotu v tom, vás nikdo nemůže přesvědčit o tom, že půjčky mohou obsahovat rozdílné věci.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasů, průměr: 3,75 z 5)
Loading...