Co je to RPSN?

Jedná se o konkrétní procentuelní hodnotu, která by měla spotřebitelům ukázat výhodnost, stejně jako nevýhodnost úvěru, o který si chce požádat. Pokud budeme v popisu této hodnoty konkrétní, je třeba říci, že nám ukazuje procentuelní podíl z částky, kterou dlužíme a kterou budeme během jednoho roku platit takzvaně navíc. Příkladem může být například 100% RPSN z částky 10 000 korun českých. To nám ukazuje, že během jednoho roku zaplatíme navíc přesně 10 000 českých korun.

Co vše je v něm zahrnuto?

Mnozí lidé se mylně domnívají, že v této procentuelní hodnotě jsou zahrnuty pouze úroky. Není tomu tak, ačkoliv právě ty tvoří hlavní část této číslice. Dále tam jsou uvedeny ale všechny další nutné výdaje, které budeme platit. Mohou tam být různé poplatky spojené se získáním nebo vedením půjčky, stejně jako mohou být zahrnuty poplatky spojené se správou účtu, popřípadě i jiné další výdaje, které jsou s čerpáním úvěru spojené. I z toho důvodu může být RPSN přesnějším ukazatelem, než pouze úroková sazba.

Stejně tak se ale do tohoto ukazatele počítají třeba výdaje spojené s pojištěním schopnosti splácet, s odkupní cenou daného předmětu půjčky, nebo je zde zahrnuta takzvaná akontace – tedy první platba, která bývá řešena formou takzvané navýšené splátky.

Povinnost tuto hodnotu uvádět

Jelikož mnoho poskytovatelů bankovních i nebankovních úvěrů v minulosti celkové náklady před spotřebiteli šikovně skrývalo, přišla v roce 2002 nová právní úprava, která směřovala k tomu, aby stanovila povinnosti všech poskytovatelů půjček. Tyto povinnosti se týkají toho, že je nutné RPSN uvádět u všech úvěrů. A to nikoliv jenom ve smlouvě, ale třeba již při samotných výpočtech, nebo v rámci reprezentativních příkladů.

Ne vždy může pomoci

Ačkoliv u běžných půjček je vhodným pomocníkem, u takzvaných mikropůjček není zase až tak objektivní. Jelikož takové půjčky si nebereme na rok, ale na jednotky, maximálně desítky dnů, může nám být vypočítáváno v tisícových hodnotách. Přitom reálně o tisíce procent navíc nezaplatíme, jelikož většinou se dané úvěry přeplácejí zhruba o 30 procent – v závislosti na konkrétním poskytovateli.

Klasický výpočet je složitý

Pokud byste si chtěli RPSN spočítat doma, je třeba říci, že samotný jeho vzorec je poměrně složitý a odvíjí se nejenom od částek, ale i od počtu poskytnutých půjček, splátek, délky poskytnutí, nebo zlomcích roku. I proto se většinou vypočítává buď automaticky u půjčky, nebo můžeme využít různých online kalkulaček. Do nich stačí zadat potřebné informace o poptávané půjčce a měli by nám s poměrně dobrou přesností říci, kolik vlastně dané RPSN bude činit.

Berete-li si však půjčku pouze na jeden rok, je výpočet naopak velmi jednoduchý, jelikož vydělíte vrácenou částku částkou požadovanou, a daný výsledek vynásobíte stem. Rázem získáte přesnou procentuelní hodnotu.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...